Paljud asjad elus saavad alguse soovist või ideest. Tuli soov kanda valgetest looduslikest pärlitest keed – ajatut ehteklassikat. Isiklikest otsingutest tekkis idee, mis realiseerus mageveepärlitest ja kunstpärlitest ehete e-poena.

Looduslikud pärlid tunduvad esialgu naha vastas jahedana, kandmisel soojenevad ning nende helk on aristokraatlik ja võluv.

Looduslikud pärlid on 100% ökotoode. Samas on nad sageli visuaalselt vähem täiuslikud, kui tehispärlid. 

Kuna tõelised pärlid tekivad piiratud ruumis (pärlikarbis), on neil ainult teatud maksimaalne suurus. Seega, kui keegi pakub sulle ülisuurt pärli, pole see tõenäoliselt ehtne. Looduslikud pärlid võivad olla väga eksootilist värvi (näiteks rohelised, sinised, fuksiaroosad, punased, intensiivselt lillad või oranžid jne) siis, kui nad on värvitud. Säravates toonides valmistatakse ka pärlikarpidest tehtud pärleid ning plastikust või klaasist imitatsioonpärleid. Naturaalsed pärlid on tagasihoidlikes toonides. Leidub küll mõningaid intensiivse värvusega looduslikke pärle, aga nende hind on kõrge.

Kuidas pärlid tekivad

Elusas mere- või jõekarbis hakkab moodustuma pärl, kui karbi sisse satub ärritaja: näiteks liivatera või kivitükike. Karp hakkab siis eritama sarvainet, mis koguneb ärritaja ümber. Seega tekib looduslik pärl elusa pärlikarbi kannatuste tulemusena. Iga looduslik pärl on kordumatu, looduse looming, koosnedes sarvainest ja kaltsiumkarbonaadist. 

Looduslikest pärlitest igalühel on eripärane kuju, suurus, läige ja värvus. Ehetesse valitakse enamasti sarnase suuruse, läike ja kujuga pärlid. Kui on ehetes väga erineva suuruse või värviga, on see taotluslik. Tänapäeval loodusest pärle enam reeglina ei korjata. Siin poes müüdavates ehetes on valdavalt pärlikasvanduses kasvanud mageveepärlid. Pärle on värvuselt valged, roosad, hallid, lillad, kuldsed, mustad (lilla, halli või roheka läikega). Naturaalseid valgeid pärle ka värvitakse. Pärlite puhul on reegel, et mida suurem, seda kallim. Ja mida säravam ja läikivam pärl- seda kallim. Ehetesse pannakse valdavalt suurusega 6 kuni 12 mm, aga on ka erandeid.

Looduslikke pärle leidub erineva kujuga: lapikuid, ovaalseid, tilgakujulisi, ümaraid, kurrulisi, väikese sabaga, ühelt poolt lamedaid ja teiselt poolt ümaraid jne. Barokkpärliteks nimetatakse silmnähtavalt ebakorrapärase ovaalse kujuga pärleid, mis on aukudega, kurrulised või soonilised ja nende värv võib olla ebaühtlane. Enaim hinnatud on ümarakujulised. Värvi poolest kalleimad on mustad Tahiti pärlid, mida kasvatatakse peamiselt Prantsuse Polüneesia saarte ümbruses, Tahiti lähedal ja kuldsed Vaikses ookeanis kasvavad pärlid. Kallid on ka Jaapani ümbruses kasvatatavad Akoya pärlid, neid on valgetest kuni hallideni, roosaka, roheka, hõbedase tooniga, aga looduslikult mitte kunagi päris musti.

Pärlid: värv & legendid

Igaüks valib värvi, mis just temale meeldib. Värvile omistatakse aga erinevaid tähendusi:

Valged – valged sümboliseerivad süütust, ilu, siirust ja uusi algusi. Valged pärlid on ehete klassika. Valge on kõige levinum pärlite värv, mida tänapäeval ehetes kasutatakse. Kui pruut kannab pulmas pärle, on need tavaliselt valged.

Mustad (lillaka, roheka, metalse varjundiga) – esindavad salapära, iseseisvust, jõudu ja rikkust.

Roosad (heledad, sooja tooni roosakad/oranžikad)- sümboliseerivad energiat, edu, kuulsust, romantikat ja õnne. Suurepärane koolilõpukingitus.

Lillad (heledad, külma tooni violetsed)- sümboliseerivad artistlikkust, tarkust, keerukust, õilsust ja kirge.

Kuldsed (kollased) – esindavad rikkust ja jõukust.

Hallid – esindavad väärikust, kannatlikkust, tarkust, enesekontrolli, keskendumist ja turvalisust.

Kristlikus ja hinduistlikus kultuuris ja religioonis oli ja on pärlid armastuse, liidu ja puhtuse sümbol. Usutakse, et pulmapäeval kantuna kaitsevad pärlid pruuti lesestumise ja pisarate eest, tagavad õnneliku abielu ning truuduse. Usutakse, et pärlid tugevdavad armusuhteid.

Vana-Egiptuses hinnati pärleid nii kõrgelt, et lasti end koos nendega matta.

Vana-Roomas peeti pärleid suure rikkuse, tarkuse, võlu ja õnne sümboliks. Tol ajal ja ka keskajal olid naturaalsed pärlid nii kallid, et neid võisid enesele lubada vaid vähesed. Tänapäevalgi leidub pärlitest ehteid, mille hind küünib tuhandetesse. Rooma legendi kohaselt sündis sensuaalsuse, ilu ja armastuse jumalanna Veenus meriaustrist.

Pärlite sündi seostatakse paljudes legendides pisaratega. Sri Lanka legend pajatab, et Aadama ja Eeva pisarad lõid järve, milles sündisid mustad ja valged pärlid. Usuti, et valged ja roosad pärinevad Eeva pisaratest. Haruldasemad mustad aga Aadama pisaratest. Muistsed Jaapani rahvajutud räägivad, et pärlid tekkisid müütiliste olendite, nagu näkid ja nümfid, pisaratest. 

Veel tänapäevalgi leidub Hiina päritolu draakonikujukesi, millel pärl käpa või hammaste vahel – Hiinas seostatakse pärleid julgusega- legendi kohaselt tuli pärlite saamiseks tappa draakon, kes neid valvas.

Olgu legendide ja uskumustega kuidas on, aga moes ja populaarsed on pärlid endiselt ka tänapäeval. Inimesed on alati hinnanud ilu ning armastanud end ehtida. Pärlid meeldivad paljudele.

 

Hooldamine

Pärlist ehete eest õigesti hoolitsedes on need peaaegu igavesed, säilitades kauaks oma ilu. Pärleid ei tasu kanda koos metallist ehetega (näiteks metallist keed), mis võivad rikkuda pärlite pinna. Pärlid ei kannata ka pikalt päikese käes olemist ja kõrget temperatuuri. Enne suplemist tuleb pärlitega ehted eemaldada (soolane vesi, kloorivesi). Pärlitele mõjuvad halvasti liigne kuivus ja niiskus, lõhnaõlid ja muu kosmeetikaga (näiteks kehakreemid või -õlid, juukselakk jms) vahetu kokkupuude. 

Kodus võib pärlitest ehteid puhastada nõrgas seebilahuses. Pärleid võib hõõruda kartulitärklisega, et eemaldada liigne niiskus ja mustus. Alati pärast kandmist tuleks pärlid õrnalt üle pühkida pehme kuiva riidelapiga.

Valesti hoituna võivad hakata pragunema ja laguneda või muutuvad tuhmiks. Et hoida ära pärlite vananemist, on vaja neid kanda. Inimese nahaga kokkupuude aitab säilitada nende loomuliku niiskuse ja sära.